BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Reguli speciale pentru venirea elevilor la orele de pregătire pentru examenele finale

Reguli speciale pentru venirea elevilor la orele de pregătire pentru examenele finale

la 10 May 2020 18:50

Reguli speciale pentru venirea elevilor la orele de pregătire pentru examenele finale

Foto: Pexels.com
10 May 2020 18:50
Autorităţile au anunţat, sâmbătă, care ar putea fi măsurile de prevenire pentru pregătirea elevilor din clasele terminale, cât şi pentru organizarea examenelor de Evaluare Naţională şi Bacalaureat, după data de 15 mai.
Autorităţile au anunţat, sâmbătă, care ar putea fi măsurile de prevenire pentru pregătirea elevilor din clasele terminale, cât şi pentru organizarea examenelor de Evaluare Naţională şi Bacalaureat, după data de 15 mai.

Trimite articolul

X

– Activitatea de pregătire se va organiza pe grupe care vor cuprinde cel mult 10 elevi şi va dura nu mai mult de 3 ore, cu pauză de cel puţin 10 de minute la fiecare oră, pentru aerisirea încăperilor;

– La activităţile de pregătire este interzisă participarea elevilor şi a personalului didactic sau auxiliar care suferă de afecţiuni cronice, locuiesc împreună cu persoane ce suferă de astfel de afecţiuni sau persoane cu vârsta de peste 65 de ani;

– Elevii prevăzuţi la punctul 2 vor benefica de o formă de pregătire alternativă;

– Pauzele se vor programa astfel încât simultan să nu fie în pauză mai mult de 2 grupe de maxim 10 elevi fiecare;

– Înainte de începerea activităţilor de pregătire/examinare, în spaţiile unde acestea urmează a se desfăşura, se va realiza dezinfecţia suprafeţelor cu substanţe biocide pe bază de clor sau alcool, urmată de aerisirea încăperii pentru o perioadă de cel puţin 30 de minute;

– Accesul în interiorul şcolii se va realiza doar după dezinfecţia mâinilor, verificarea temperaturii (care nu trebuie să depăşească 37 grade) şi sub rezerva absenţei simptomelor virozelor respiratorii;

– Pe toată durata activităţilor desfăşurate în şcoală, atât elevii cât şi profesorii vor purta mască medicală simplă sau mască nemedicală din diverse materiale textile, iar elevii vor fi aşezaţi în bănci astfel încât să aibă cel puţin un loc liber în stânga şi dreapta şi un rând liber în faţă şi spate.

– Eliminarea măştilor purtate de elevi şi profesori se va realiza în locuri special destinate;

– Activitatea de examinare se va desfăşura cu respectarea tuturor măsurilor mai sus prezentate, fără a fi obligatorie acordarea pauzelor.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
15 mai ,
bacalaureat ,
elevi ,
evaluare nationala ,
examene ,
examene finale ,
scoli
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Postul România TV, sancționat de CNA cu două amenzi în valoare de 110.000 de lei
    Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a sancționat, miercuri, postul România TV cu două amenzi, de 100.000 de lei și, respectiv, 10.000 de lei, și a dat două somații publice pentru posturile B1 TV și România TV.

    Economic

    Exodul din SRL-uri: antreprenorii fug spre PFA după noile taxe
    Modificările fiscale intrate în vigoare la începutul anului 2026 produc efecte vizibile în structura mediului antreprenorial din România.

    România

    Proiect USR: Femeile însărcinate să aibă dreptul la însoțitor în maternitate pe durata nașterii
    Un proiect de lege care prevede că femeile însărcinate vor avea drept la însoțitor în maternitate pe durata nașterii a fost depus la Parlament de senatoarea USR Ruxandra Cibu Deaconu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 7 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 7 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Lucrări expuse în premieră în expoziţia „Capodopere băimărene din colecții private”, la Palatul Episcopal Romano-Catolic
    Curatoarea Eleni Korani a realizat o selecţie de 41 de picturi semnate de artiști de prim rang ai coloniei artistice de la Baia Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț DISTRIGAZ VEST SA
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X