BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Scoli absorbite de licee

Scoli absorbite de licee

la 8 August 2011 09:36 Reactualizat la: 8 August 2011 09:37
8 August 2011 09:36 Reactualizat la: 8 August 2011 09:37
Consiliul Local Oradea a aprobat absorbţia a două şcoli de către licee, dar şi extinderi la nivelul creşelor.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Consiliul Local Oradea a aprobat absorbţia a două şcoli de către licee, dar şi extinderi la nivelul creşelor.

Trimite articolul

X

Consiliului Local Oradea a aprobat săptămâna trecută absorbţia claselor I-V (secţia română) ale Şcolii „George Coşbuc” de către Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, aceste clase primare urmând să aibă ca sediu clădirea de pe strada Stânişoarei.

De asemenea, CL Oradea a mai votat absorbţia Şcolii generale „Alexandru Roman” de către Grupul Sanitar „Vasile Voiculescu”. În urma fuziunii Grupul Sanitar se va muta de pe strada Primăriei în clădirea şcolii Alexandru Roman, pe strada Clujului nr. 66.

„Municipalitatea a luat decizia mutării întrucât cheltuielile cu chiria imobilului în care funcţionează momentan Grupul Sanitar sunt foarte ridicate, imobilul de pe strada Clujului nr. 66 eliberându-se în urma unei adrese a Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, prin care aceasta a solicitat primăriei mutarea Colegiului Economic «Partenie Cosma»”, a transmis Biroul de Presă al Primăriei.

Totodată, ţinând cont de necesitatea reorganizării şi luării unor măsuri de optimizare a reţelei şcolare şi eficientizare a utilizării spaţiilor de învăţământ, Consiliul Local a avizat mutarea Colegiului Economic „Partenie Cosma” în nou Campusul Şcolar de pe strada Armatei Române.

„Pentru a putea începe şcoala în septembrie în bune condiţii la Grupul Şcolar «Partenie Cosma», vom finaliza lucrările la corpul de clădire, vom achiziţiona mobilierul şi vom realiza cele două accese auto şi pietonale din str. N. Bălcescu şi Universităţii”, a asigurat primarul Ilie Bolojan.

Angajări la creşe

Administraţia Socială Comunitară Oradea are în structura sa Centrul de Îngrijire şi Educaţie Timpurie – Creşe, dedicat copiilor cu vârsta sub 4 ani.

Având în vedere numărul mare de solicitări pentru creşă, depuse pentru perioada septembrie 2011-2012, ASCO a solicitat Administraţiei Imobiliare Oradea alocarea de noi spaţii cu destinaţie de creşă. Ca urmare, CL oradea a aprobat luna trecută extinderea Creşei nr. 8 de pe strada Mihai Viteazul cu încă o grupă de 20 de locuri şi Creşei nr. 9 de pe strada Poienţiei cu încă 2 grupe precum şi înfiinţarea Creşei nr. 11 „Sfântul Iosif”, cu 30 de locuri, pe strada Traian Lalescu.

Ca atare, ASCO a mai solicitat, iar Consiliul Local a aprobat săptămâna trecută înfiinţarea unui număr de 25 de posturi contractuale pentru creşe. Pentru ocuparea acestora, ASCO va organiza concursului.

C.H.

Trimite articolul

X
Taguri:
consiliul local ,
mihai eminescu ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență în Bihor: Ministerul Muncii mobilizează toate structurile după cazul DIICOT
    Guvernul și Ministerul Muncii au reacționat după acțiunea desfășurată de DIICOT în județul Bihor, unde au fost identificate persoane aflate în situații de vulnerabilitate în mai multe imobile.

    România

    Permis suspendat? De la 1 iulie se schimbă complet regulile testului rutier
    Începând cu 1 iulie, șoferii din România vor întâlni o modificare importantă în ceea ce privește modul de susținere a testului de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, cunoscut în practică drept „testul de reducere a suspendării permisului”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean prins de două ori drogat la volan, în aceeași seară. A fost dat în urmărire și depistat de polițiști
    Un bărbat de 35 de ani, din Batăr, a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română, după ce a fost condamnat la un an și patru luni în închisoare, cu executare, pentru conducere fără permis și sub influența drogurilor.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Aparate de cafea contrafăcute, fabricate și vândute online în România. Sunt percheziții în Bihor și alte trei județe
    Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice, coordonați de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București, au efectuat, marți dimineața, 15 de mandate de percheziție domiciliară și 6 mandate de aducere în Bihor, dar și și în județele Hunedoara, Gorj și Timiș într-un dosar de contrafacerea unei mărci și punerea în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viorel Pașca, declarații în exclusivitate din timpul perchezițiilor: „Statul ne-a luat prin surprindere”
    Contactat pentru un punct de vedere referitor la acuzațiile care i se aduc și la descinderile de marți dimineața, Viorel Pașca a declarat că a aflat în cursul zilei că este cercetat penal și că autoritățile desfășoară verificări în toate centrele sale. 5

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Percheziții DIICOT la samariteanul Viorel Pașca: acuzații de trafic de persoane și grup organizat. A fost constituit un spital mobil
    27 de percheziții sunt efectuate marți dimineața, în Bihor, de către procurorii DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii Direcției Investigații Criminale la domiciliile mai multor persoane, firme și instituții publice din Bihor, într-un dosar în care, potrivit surselor Bihon, este vizat samariteanul Viorel Pașca, bărbatul care s-a ocupat ani la rând de îngrijirea unor persoane cu probleme de sănătate în locuințe din zona de sud a Bihorului. 6
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X