BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ședință tensionată în Consiliul Local Bulz. Situația datoriilor la Electrica și avertismentul prefectului Marcel Dragoș

Ședință tensionată în Consiliul Local Bulz. Situația datoriilor la Electrica și avertismentul prefectului Marcel Dragoș

De Sorin Martin Vereș
la 17 February 2026 20:12
17 February 2026 20:12
O ședință tensionată a avut loc, în data de 16 februarie, la Consiliul Local al comunei Bulz, la care au participat, pe lângă consilierii locali, primarul comunei, prefectul județului, Marcel Dragoș, precum și aproximativ 70 de locuitori ai comunei.
Scris de Sorin Martin Vereș - O ședință tensionată a avut loc, în data de 16 februarie, la Consiliul Local al comunei Bulz, la care au participat, pe lângă consilierii locali, primarul comunei, prefectul județului, Marcel Dragoș, precum și aproximativ 70 de locuitori ai comunei.

Trimite articolul

X

 

Aceștia au fost interesați de problemele stringente privind situația alimentării cu apă și canalizării, dar și despre proiectele pe care primăria le gestionează.

Printre temele centrale discutate s-au aflat datoriile acumulate de firma de gospodărire a comunei la furnizorul de energie electrică și riscul ca aceasta să fie debranșată, ceea ce ar fi dus la oprirea alimentării cu apă și la disfuncționalități în sistemul de canalizare. Primarul comunei, Cosmina Lenuța Piț-Dogaru, a explicat că, deși firma înregistrează o datorie esalonată de 9.000 de lei pentru energia electrică, o parte din sumă a fost deja achitată, datorită faptului că unii abonați și-au plătit facturile la serviciile de apă și canalizare, unii chiar fiind dispuși să achite anticipat.

„Este esențial să menținem serviciile de bază în funcțiune pentru toți locuitorii. Eforturile cetățenilor care au plătit la zi contribuie semnificativ la această stabilitate”, a subliniat primărița din Bulz.

În cadrul ședinței s-a discutat și propunerea de prelungire a mandatului administratorului firmei de gospodărire, însă proiectul a stârnit dezbateri aprinse între consilieri. În cele din urmă, cinci dintre aceștia au votat împotrivă: Chirilă Emilian, Negrea Claudiu, Manea Viorel, Onuț Dorin și Silaghi Grigore, potrivit informațiilor transmise de edilul din Bulz. Restul consilierilor au aprobat prelungirea mandatului, decizia fiind adoptată prin majoritate. Locuitorii prezenți au pus întrebări punctuale despre modul în care vor fi achitate datoriile și despre eventualele măsuri pentru prevenirea unor situații similare pe viitor, iar primarul a insistat asupra importanței colaborării dintre administrație și cetățeni.

Contactată de bihon.ro privind situația datoriilor către Electrica și riscul unui nou preaviz de debranșare, primarul comunei Bulz ne-a precizat că s-a obținut o nouă eșalonare, coroborată cu efectuarea de plăți din datoria restantă. Prefectul Marcel Dragoș a transmis ulterior un mesaj clar privind motivul prezenței sale, având în vedere că unele acte normative importante cu caracter local au fost respinse de mai multe ori, fiind suspiciuni că ar fi vorba de manifestarea unor orgolii politice, nu interesul pentru buna gospodărire a comunei.

„Am avut parte de invitația doamnei primar la ședința Consiliului Local Bulz, unde erau niște puncte importante pe ordinea de zi, care afectează întreaga comunitate. Am considerat necesar să particip la această ședință pentru a le aminti încă o dată consilierilor locali cuvintele din jurământul pe care l-au depus la momentul investirii, și anume: «Jur să respect Constituția și legile țării și să fac, cu bună-credință, tot ceea ce stă în puterile și priceperea mea pentru binele locuitorilor comunei BULZ. Așa să îmi ajute Dumnezeu!». Indiferent de culoarea politică, acești aleși locali trebuie să pună umărul la proiectele care reprezintă investiții în comunitatea locală sau servicii necesare precum cel de apă. Orgoliile politice nu trebuie să afecteze bunul mers al unei unități administrativ teritoriale”, a menționat prefectul județului Bihor, Marcel Daniel Dragoș, în mesajul transmis către redacția bihon.ro.

Trimite articolul

X
Taguri:
alimentare cu apa si canalizare ,
bulz ,
consiliul local ,
datorii Electrica ,
sedinta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu ochii pe pepeni! Unde se vor putea vinde în Oradea și ce amenzi riscă cei care agață marfa pe ușile deschise ale magazinelor
    Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025. 1

    Educație

    Programul grădinițelor pe timpul verii. Unde pot fi înscriși copiii în Bihor
    Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X