BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sentință în cazul unei sere de canabis de lângă Oradea. Un bărbat cultiva plantele, altul vindea drogurile în județ

Sentință în cazul unei sere de canabis de lângă Oradea. Un bărbat cultiva plantele, altul vindea drogurile în județ

De Adrian Laboș
la 31 May 2025 10:24

Sentință în cazul unei sere de canabis de lângă Oradea. Un bărbat cultiva plantele, altul vindea drogurile în județ

31 May 2025 10:24
Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a doi bărbați implicați în comercializarea către clienți din Bihor a canabisului provenit dintr-o cultură amenajată într-o seră de lângă Oradea.
Scris de Adrian Laboș - Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a doi bărbați implicați în comercializarea către clienți din Bihor a canabisului provenit dintr-o cultură amenajată într-o seră de lângă Oradea.

Trimite articolul

X

Unul dintre ei, George Alexandru Maghiar, a fost condamnat la 2 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri de risc, în timp ce al doilea inculpat, Bogdan Vasile Abrudan, a primit o pedeapsă de 2 ani și 8 luni de detenție pentru aceeași acuzație. În cazul ambilor instanța a dispus suspendarea executării pedepsei pe un termen de supraveghere de 4 ani și i-a obligat să muncească 100 de zile, fiecare, în folosul comunității.

Polițiștii antidrog și procurorii DIICOT Oradea au început ancheta după un denunț formulat în luna iunie 2024. Investigațiile care au urmat au indicat că în primăvara lui 2024 Bogdan Abrudan ar fi amenajat o cultură de canabis, crescut în ghivece puse într-o seră din curtea unei case din Toboliu. De acolo ar fi livrat drogurile lui George Maghiar, care s-ar fi ocupat de distribuirea acestora către clienți din Bihor.

Anchetatorii au strâns date care probau că Abrudan i-ar fi dat de două ori, în iunie și iulie 2024, câte 22 de grame de canabis partenerului său de „afaceri”, care le-a vândut apoi cu câte 600 de lei. A treia livrare, de 200 de grame de canabis, a fost interceptată de polițiștii antidrog la mijlocul lunii iulie 2024, după ce Maghiar a vândut întreaga cantitate unei colaboratoare autorizate, în schimbul a 5.000 de lei.

Imediat au fost făcute percheziții la imobilul unde era amenajată sera de canabis. „Au fost descoperite și ridicate 6 plante de canabis cu dimensiuni la tulpină de 40-60 de centimetri și o greutate totală de aproximativ 1,5 kilograme, o țigaretă confecționată artizanal, precum și alte mijloace de probă”, au transmis procurorii DIICOT după descinderi.

O dată cu pronunțarea hotărârii Tribunalului Bihor, cei doi inculpați au fost eliberați din arestul la domiciliu în care se aflau de mai bine de 7 luni. Sentința nu este definitivă, atât procurorii DIICOT, cât și George Maghiar și Bogdan Abrudan având posibilitatea să o atace cu apel.

”Diviziunea muncii” în traficul de droguri. Un tânăr din Bihor cultiva canabis într-o seră, altul îl vindea

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
cultiva plantele ,
sentinta ,
sera de droguri ,
vindea droguri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Jaizec Lottie va juca în finala dintre CSM CSU Raiffeisen și U-BT Cluj-Napoca
    Suporterii „leilor roșii” primesc o veste bună: fundașul Jaizec Lottie s-a refăcut după accidentarea de la genunchi și există șanse mari ca el să joace încă din primul meci din finala turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au început înscrierile pentru comercianții care vor participa la Festivalul Medieval Oradea 2026
    Festivalul Medieval Oradea revine în Cetatea Oradea în perioada 3-5 iulie 2026, pregătind un nou weekend spectaculos dedicat cavalerilor, turnirurilor, muzicii medievale și experiențelor autentice pentru întreaga familie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Compania Verde Magnesium pregătește la Beiuș o investiție de 51 milioane lei. Proiect strategic european pentru magneziu metalic
    Președintele Consiliul Județean Bihor, Mircea Mălan, a semnat contractul de concesiune pentru parcela nr. 1 din Parcul de Specializare Inteligentă Beiuș cu societatea Verde Magnesium S.R.L., reprezentată de administratorul Alexandru Roșu.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    România

    Ministrul Culturii și-a anunțat demisia: „îmi bag p... în interesul național, pentru că eu sunt ungur!”
    Ministrul interimar al Culturii, Demeter András István, și-a anunțat demisia după scandalul provocat de apariția unei înregistrări audio controversate, în care folosește un limbaj vulgar la adresa interesului național al României.

    Educație

    Orădeanul care a ajuns bestseller pe Amazon cu o carte despre Inteligența Artificială: „Lumea se va schimba radical”
    Stabilit de peste cinci ani în Malta, orădeanul Cristian Bolocan a ajuns în topurile Amazon Kindle din Canada, SUA, Marea Britanie și Australia cu volumul „The Father We Never Had: Artificial Intelligence Before and After”.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Medalie de bronz pentru echipa de handbal LPS Bihorul la Olimpiada Națională a Sportului Școlar
    Sala de jocuri sportive a Liceului cu Program Sportiv „Bihorul” și Arena „Antonio Alexe” au găzduit, în perioada 22-24 mai, turneul final de handbal masculin la categoria de vârstă elevi de liceu, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSȘ).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X