BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vernisaj la sediul OTL: un autobuz a fost transformat într-o expoziție de artă mobilă

Vernisaj la sediul OTL: un autobuz a fost transformat într-o expoziție de artă mobilă

De Alexandra Szabo
la 3 June 2025 15:30 Reactualizat la: 4 June 2025 15:38

Vernisaj la sediul OTL: un autobuz a fost transformat într-o expoziție de artă mobilă

3 June 2025 15:30 Reactualizat la: 4 June 2025 15:38
Vernisajul a avut loc în cursul zilei de marți, 3 iunie.
Scris de Alexandra Szabo - Vernisajul a avut loc în cursul zilei de marți, 3 iunie.

Trimite articolul

X

Proiectul, realizat în cadrul concursului regional de arte vizuale „Pictați cu noi!” – ediția 2025, a adus în prim-plan 20 de compoziții plastice, semnate de elevi, selecționate pentru a fi reproduse sub formă de autocolant aplicat pe un mijloc de transport în comun.

„Astfel, sediul OTL a devenit, pentru o zi, un veritabil spațiu de celebrare a creativității tinerei generații și un exemplu concret al modului în care parteneriatele educaționale și culturale pot transforma orașul într-o galerie de artă în aer liber.

Inițiativa a fost posibilă datorită parteneriatului de excepție dintre organizatorii concursului și Oradea Transport Local (OTL), instituție care a sponsorizat realizarea și aplicarea autocolantului artistic. Prin acest gest generos, OTL dovedește că este mai mult decât un simplu operator de transport – este un actor important în viața comunității, un promotor activ al culturii și un sprijin real pentru educația artistică”, se arată în comunicatul de presă al evenimentului.

Foto: OTL și tinerii artiști 04.06.2025

La eveniment au fost prezenți elevi, părinți, profesori, parteneri educaționali, precum și reprezentanți ai OTL, printre care ing. Adrian Revnic – director general, și dl. Vasile Labanc – șeful Departamentului Comercial, care au susținut constant proiectul de-a lungul anilor și au transmis mesaje de apreciere și încurajare tinerilor artiști, oferindu-le totodată o invitație de a se plimba cu autobuzul turistic.

„Autobuzul artistic va circula în perioada următoare pe mai multe trasee din Oradea, oferind trecătorilor o experiență vizuală inedită și un prilej de reflecție asupra frumuseții care ne înconjoară. Arta capătă, astfel, o nouă dimensiune – cea a mobilității și a prezenței în viața de zi cu zi.

„Pictați cu noi!” nu este doar un concurs. Este o mișcare educațională, un spațiu de exprimare liberă și un prilej de a aduce arta mai aproape de oameni”, se mai arată în același comunicat.

Trimite articolul

X
Taguri:
autobuz ,
elevi ,
oradea ,
otl ,
vernisaj
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire
    Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    Economic

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prima pistă de biciclete din Sâniob, aproape de final. Traseul trece prin zona celor peste 200 de pivnițe
    Lucrările la prima pistă de biciclete amenajată în comuna Sâniob se apropie de final, investiția urmând să ofere o nouă posibilitate de acces către una dintre cele mai importante zone viticole și pomicole ale localității.

    Economic

    Șoferii care transportă marfă contra cost cu permis de categoria B vor avea nevoie de certificat profesional
    Șoferii care efectuează transport rutier contra cost cu vehicule pentru care este suficient permisul de conducere din categoriile B sau BE vor trebui să respecte noi cerințe de pregătire profesională.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X