BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Cioloș anunță că miniștrii USR PLUS s-ar putea retrage din Guvern

Cioloș anunță că miniștrii USR PLUS s-ar putea retrage din Guvern

la 1 September 2021 14:01
16 Comentarii

Cioloș anunță că miniștrii USR PLUS s-ar putea retrage din Guvern

1 September 2021 14:01
Miniștrii USR PLUS se vor retrage din Guvern dacă nu sunt respectate solicitările privind desființarea Secției speciale de investigare a magistraților și negocierea programului „Anghel Saligny”, avertizează Dacian Cioloș.
Miniștrii USR PLUS se vor retrage din Guvern dacă nu sunt respectate solicitările privind desființarea Secției speciale de investigare a magistraților și negocierea programului „Anghel Saligny”, avertizează Dacian Cioloș.

Trimite articolul

X

„E o propunere pe care eu o voi face. Nu am luat o decizie formală în partid, dar e clar că miniștrii, colegii noștri din USR PLUS nu mai au ce să caute într-un guvern în care puctul lor de vedere nu este respectat și cu un prim-ministru care deja, după ce l-a demis pe ministrul Sănătății fără să ne consulte, ar decide pe agenda guvernului împotriva voinței colegilor noștri. Asta nu e o modalitate prin care să putem lupta împreună în mod costructiv”, spune la Digi24 Dacian Cioloș.

[eadvert]

El spune că miniștrii USR PLUS nu au știut de introducerea programului „Anghel Saligny” pe ordinea de zi suplimentară.

„Din câte înțeleg, nu are toate avizele, pentru că nu-l are pe cel al Ministerului Justiției și nici pe cel al Transporturilor. Am avut o discuție în coaliție. Convenisem că acest proiect nu intră pe ordinea de zi până nu clarificăm și votul pe desființarea Secției Speciale. Cred că așa se construiește încrederea în coaliție. Dacă ne punem unii pe alții în fața faptului împlinit, ăstea sunt semnale că nu vrem să construim împreună. Noi vrem să construim împreună. Rămânem calmi dar fermi. Vrem că continuăm în această formulă. N-o să depunem noi moțiune (de cenzură – n.red.), dar colegii noștri se vor retrage din Guvern. Vom avea discuții”, mai spune copreședintele USR PLUS.

Ședința Guvernului de miercuri a fost suspendată din cauza intenției premierului Florin Cîțu de a introduce pe ordinea de zi suplimentară programul „Anghel Saligny”, în ciuda opoziției reprezentanților USR PLUS.

„E vorba de o prioritizarea politică. Dincolo de «Anghel Sasligny», n-am discutat încă lucrurile astea ca să convenim o formă finală. Înainte de a discuta acest program, avem de luni bune subiectul desființării SIIJ, care nu e doar de pasiunea noastră la USR-PLUS. De el e legat și eliminarea MCV, care e legată de intrarea noastră în Schengen”, a afirmat Dacian Cioloș.

(sursa: Mediafax)

Trimite articolul

X
Taguri:
dacian ciolos ,
guvernare ,
ministru USR Plus ,
retragere
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Treabă bună says:
    September 1, 2021 at 2:13 pm

    Foamea e mare și la Cioloș.
    Mereți în p.. lă de neterminați penali ce sunteți
    Ne-ați prostit să ieșim în stradă și să vă votăm porcilor.

    Reply
    • unul says:
      September 1, 2021 at 5:57 pm

      dummy, tu nu ai iesit nicaieri. Poate doar pe centura

      Reply
      • Ioana says:
        September 2, 2021 at 8:20 am

        Pe centura îs susținătorii USR ei reprezintă aceste feluri de specimene

        Reply
  2. hahahahaha says:
    September 1, 2021 at 3:07 pm

    oh nu!
    Ce ne facem fetelor?
    “guvernul meu”
    los mascaricios

    Reply
  3. Unul oarecare says:
    September 1, 2021 at 3:08 pm

    Maestre CIOLOS daca se poate sa nu uitati sa va luati si primari super competenti,Clotilda,Fritz ca astia sant de o competenta ca un babuin

    Reply
  4. Anonimul says:
    September 1, 2021 at 3:15 pm

    Vezi sa nu, santaj de 2 lei. Plecati sa va nu mai vada oamenii, ati distrus si putinul ramas.

    Reply
  5. Unu says:
    September 1, 2021 at 3:40 pm

    Vai da ce jale pe noi ca va retrageți din caricatura de guvern, plângem în hohote doar la gândul asta. Și cam cu cine sau cu ce va luptati voi constructiv? Cu draciilacii sa va ducă.

    Reply
  6. mihail says:
    September 1, 2021 at 4:07 pm

    nu lasa asta ciolanul, stati linistiti

    Reply
  7. Mihai says:
    September 1, 2021 at 4:24 pm

    Ce l mai bun lucru ar fi fara voi la guvernare,ce i mai incompetenti si smenari sunteti in frunte cu tine Ciolos ,asa ca ati face numai un bine acestei tari,mai bine cu oricine decat cu voi,asa ca bafta ca la alte alegeri pa si pu

    Reply
  8. Anonim says:
    September 1, 2021 at 5:21 pm

    În 2018 am strigat MUIE psd.
    Acuma strigăm :
    Multă MUIE usr plus, pnl partidele infractorilor și analfabeților

    Reply
    • Rep says:
      September 1, 2021 at 8:17 pm

      Ai mai și înjurat pe cei de altă opinie și alegere politică și pentru ce? Ca acum să se facă pnrr-ul lulii și să se dea bani cadou firmelor securiștilor care sunt părinții la propriu sau la figurat ai “progresiștilor” tăi adulați.

      Reply
      • Needucat says:
        September 1, 2021 at 9:38 pm

        Ești prea greu de cap să-ntelegi ce a vrut omul să spună.

        Reply
  9. Lucilian Olteanu says:
    September 1, 2021 at 6:28 pm

    Da, iesiti de la guvernare ! Cindva pareai o speranta si desi ti sa dat sansa ai fost numai dezamagire pentru Tara. Probabil ar trebui sa te intorci la meseria de baza ( daca o mai stii !? ) treci la sapa sau daca ai calificarea la tractor si ajuta pe agricultori. Tupeul cu care te ” ratoi ” la electorat nu mai are farmec de multa vreme. Ardelenii nu sunt ” mitici ” d-le Ciolos . . . . !

    Reply
  10. mu1e pnlussr says:
    September 1, 2021 at 7:39 pm

    alianta pul11 isi arata fata. dobitocilor, aveti ce ati votat! ))) psd au fost pistol cu apa pe langa voi
    pt. PROSTALAII CARE NU INTELEG SI CARE SPUN CA LUCREAZA LA PRIVAT PE 2 LEI. BAI, PROSTILOR, DACA NU ERA PSD SA MAREASCA SALARIUL MINIM, ATI FI AVUT 2 BANI!
    Si nu mai puneti botul cu vrajeala PSD a guvernat 30 de ani, a guvernat aprox. jumatate! hai, siktir, prostilor, va plangeati ca erau preturi mai mari cu cativa bani? Luati acum din parti, euro va depasi 5 lei, benzina 6. multa mu1e va doresc!

    PNL sunt niste hoti!
    Asa grait-a USR! ))))

    Reply
  11. Cetateanul says:
    September 1, 2021 at 8:27 pm

    Sa se retraga in cur la ciolos si la barna toti usr securistiiii

    Reply
  12. Nici dacă ieşiţi nu ajută says:
    September 1, 2021 at 8:31 pm

    Nu guvernaţi bine.

    Reply
  13. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la blocul pentru medici și profesori din Tăuteu au ajuns la 80%
    În comuna Tăuteu, lucrările la blocul de locuințe de serviciu destinat specialiștilor din sănătate și învățământ au intrat în etapa finală. Investiția este realizată cu finanțare prin PNRR și urmărește să ofere condiții moderne pentru cadrele didactice și personalul medical care își desfășoară activitatea în comună.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Recidivist din Tinca, dat în urmărire pentru mai multe spargeri de locuințe
    Claudiu Ciurar, un tânăr de 22 de ani, din Tinca, este căutat de polițiști în întreaga țară pentru că se sustrage executării unei pedepse de 3 ani și 8 luni de închisoare, aplicată după ce a spart locuința unui consătean plecat la muncă în Scoția și a furat bunuri în valoare de aproximativ 5.000 de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Relicvele Sfântului Francisc de Assisi au ajuns la Oradea. Mii de credincioși sunt așteptați în pelerinaj
    Credincioșii pot venera relicvele Sfântului Francisc de Assisi până duminică, 2 august, la Sanctuarul Eparhial „Maica Domnului” din Oradea. Momentul are loc în Anul Jubiliar Franciscan, la 800 de ani de la moartea sfântului.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul, sub Cod roșu de caniculă: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru județele Satu Mare, Bihor și Arad, valabilă de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, în condițiile în care temperaturile maxime vor atinge 39-40 de grade Celsius.

    Economic

    Angajatorii care încadrează mame cu trei copii sau foști deținuți pot primi 2.250 de lei pe lună
    Angajatorii care încadrează în muncă mame aflate în șomaj și care au în întreținere cel puțin trei copii, precum și persoane care au executat pedepse privative de libertate, pot solicita în mod efectiv subvenția de 2.250 de lei pe lună, după ce Guvernul a aprobat normele necesare pentru aplicarea măsurii.

    România

    Fitch a menținut ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă
    Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X