BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Canabisul e mai toxic decât zice „folclorul”

Canabisul e mai toxic decât zice „folclorul”

la 13 February 2006 14:09
29 Comentarii
13 February 2006 14:09
<P>Specialistii îi contrazic pe tinerii care cred ca „iarba” e inofensiva. În urma avalansei de pareri pro-canabis de pe forumul atasat articolului despre anihilarea retelei ce plasa hasis în baruri oradene, am solicitat parerea specialistilor Centrului de Evaluare, Prevenire si Consiliere Antidrog (CEPCA) Bihor.</P>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <P>Specialistii îi contrazic pe tinerii care cred ca „iarba” e inofensiva. În urma avalansei de pareri pro-canabis de pe forumul atasat articolului despre anihilarea retelei ce plasa hasis în baruri oradene, am solicitat parerea specialistilor Centrului de Evaluare, Prevenire si Consiliere Antidrog (CEPCA) Bihor.</P>

Trimite articolul

X
Clasificare droguri
În functie de efectul lor asupra
sistemului nervos central (SNC), drogurile se împart astfel:
Psiholeptice (sau inhibitoare ale SNC):
– opiacee (opiu, morfina, heroina, codeina)
– tranchilizante, anxioliticebenzodiazepine
– barbiturice;
– inhalante (solventi, gaze volatile)
– alcool

Psihoanaleptice (sau stimulatoare ale SNC):
– cocaina
– amfetamine
– produse pe baza de cofeina, teina
– nicotina

Psihodisleptice (produc modificari psihice, îndeosebi
în sfera cognitiva si perceptuala):
– derivate de canabis (hasis, marihuana)
– halucinogene (mescalina, psilocybina, LSD, Ecstasy)
– anticolinergice

Din start, acestia precizeaza ca studiile indica o trecere într-un timp
relativ scurt, de la consumul de canabis (marijuana, hasis) la droguri tari
(heroina, ecstasy). Consumul de heroina injectabila va determina la rândul
lui consecinte dramatice pe termen mediu si lung asupra sanatatii publice prin
înmultirea simtitoare a cazurilor de SIDA, hepatita B, C, tuberculoza.

Trecând în revista toata simptomatologia cunoscuta pâna acum
vizavi de consumul de canabis, psihologul Georgeta Popescu, de la CEPCA Bihor,
observa ca „decizia de a consuma sau nu droguri îi apartine fiecaruia,
însa înainte de a lua prima doza individul trebuie sa fie constient
de riscurile la care se supune pe termen lung. Drogul reprezinta o problema
sociala, generând saracie, hotie, prostitutie, santaj, coruptie, crima,
terorism”.

„Iarba”, fara sevraje
Medicii si psihologii CEPCA Bihor mai spun ca ameteala dupa canabis nu are aceeasi
evolutie în toate cazurile, exista si stari euforice atipice. Uneori,
consumul de canabis poate stimula, agrava sau declansa psihoze schizofreniforme.
Dependenta fizica de substantele active din canabis nu a putut fi demonstrata
pâna în prezent. Aparent, nu exista simptome de sevraj fizic pur
dupa oprirea consumului.

Efecte dupa fumat
Dupa primele 10-20 de minute
– Stare de relaxare, accelerarea pulsului
– Perceptia încetinita a timpului
– Simt mai ascutit al sunetelor, gustului,
atingerii si mirosului

Euforia initiala
– Stare de agitatie, însotita ocazional de stare de tensiune si
anxietate
– Senzatie placuta de siguranta si ocrotire (germ. Geborgenheit)
– Stari introspective si echilibrate, de un calm deosebit
– Intensificarea perceptiei mediului extern si intern
– La consumul în grup, o traire mai intensa a relatiilor de grup
– Uneori oscilatii ale starii de spirit, râsul nemotivat alternând
cu tacerea contemplativa

Faza finala
– Pierderea aptitudinilor critice pe durata starii de stupoare („Rauschzustand”)
poate duce la perceperea defectuoasa a realitatii obiective
– Consumatorul nu face fata întotdeauna intensitatii trairilor noi,
ceea ce poate avea ca si consecinta aparitia unor stari de anxietate severa

Efecte biologice: aproape nesemnificative.
Efecte psihice: depind în mod decisiv de personalitatea
si mediul social al consumatorului.

Chestiunea dependentei psihice este dificil de apreciat si depinde de definitia
termenului. Tiparele comportamentale ce apar în prezent în urma
consumului de canabis corespund definitiei de „drug dependence”
(dependenta de droguri), formulata de Organizatia Mondiala a Sanatatii: „Dependenta
psihica si/sau fizica a unui individ de un drog, consumat periodic sau continuu”.

Majoritatea consumatorilor iau hasis sau marihuana cam o
data sau de doua ori
pe saptamâna, de regula într-un „peisaj social” în
care, în trecut, ar fi fost obisnuit consumul de alcool. De regula, aceasta
categorie de consumatori poate abandona consumul de canabis fara a suferi de
simptome de sevraj psihic, timp de mai multe saptamâni sau luni.

Consumul zilnic = psihoze
Pe baza statisticilor, responsabilii CEPCA afirma ca se înmultesc consumatorii
care fumeaza zilnic si al caror ritm de viata, sentiment de siguranta si stare
generala sunt sensibil tulburate fara droguri. La acestia, renuntarea dupa o
lunga perioada de abuz duce la neliniste, alterarea starii psihice si tulburari
de somn.
Pâna acum nu au putut fi demonstrate modificari organice majore. Însa
riscurile pentru sanatate sunt apreciate, în ansamblu, a fi mai mari decât
cele care apar în cazul tabagismului.

Cercetarile au evidentiat modificari hepatice, pulmonare (continutul de gudron
al substantei inhalate prin fum este mult mai mare ca la tutun) si mai ales
psihotice, substantele nocive din marijuana fiind depozitate în substante
grase cum ar fi cele din creier si organe genitale, iar o tigara de marijuana
contine cât 10 tigari de tutun agenti de cancer!

Cristian Horgos

Trimite articolul

X
29 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu_fara_hasis says:
    February 13, 2006 at 8:04 pm

    cica n-am vazut p nime sa moara de la hasis, da de la alcool am vazut, atuncea de ce nu se zice si de alcool? se anihileaza si reteaua de distributie a alcoolului in baruri?… si carnea d porc ii daunatoare si alimentele cu multe e-uri, ii daunator si sa manci d la mac, deci aveti grija…. daca manci d la fasfod sau fumezi iarba nu-i bine…

    Reply
  2. Anonim says:
    February 14, 2006 at 12:46 am

    Inteleg ca efectele biologice sunt aproape nesemnificative ,iar la efecte psihice oricum la 1 din 3 romani sa descuperit ca are probleme de natura psihica(suntem un popor foarte bolnav din acest punct de vedere si asta va pot confirma si cei de la C.E.P.C.A.),inteleg ca la fel ca in cazul consumului fara a se exagera(ca si la alcool,tigari,medicamente)nu pot sa iti faca rau,deci daca le iei fara sa exagerezi efectele lor sunt chiar benefice,haideti sa nu mai ducem totul la extreme,niciunul din cei nominalizati in articol nu se face vinovat ca ar fi abuzat de aceste,”droguri” slabe.Vis vis de modalitatea de consum nu este vorba numaia de fumatul acestei ierbi,ea este folosita si la ceaiuri,si sub forma de alte preparate care se introduc in organism pe cale orala,si care sunt mult mai sanatoase, precum si efectele psihice sunt de o natura relaxanta absortia in organism facanduse mai lent,cand vorbim de canabis nu vorbim numai de tigari.Deci nu vad de ce este interzisa aceasta planta,eu sunt nefumator si consum aceasta planta in cantitati reduse sub forma de ceaiuri,sau alte preparate culinare de peste 15 ani cel mult odata pe luna.Intrebare pentru CEPCA,puteti sa imi spuneti la ce riscuri ma pot astepta in afara de cele legale bineinteles?

    Reply
  3. una says:
    February 14, 2006 at 1:28 am

    Voi nu stiati ca pentru fiecare boala a fost data o planta?Iarba de asemenea are un scop!Si pana cercetatorii ii gasesc alta intrebuintare,de ce sa nu o folosim?!Natura ne-a dat-o deci nu e sintetica!

    Reply
  4. Barpharenges says:
    February 14, 2006 at 3:50 am

    E bine ca au inceput sa apara si in Romania pareri pro si contra, inseamna ca schimbarea e pe teava…
    Povestea Politiei e cusuta cu ata alba, parca de data asta e mai evident ca niciodata ca sunt paraleli cu realitatea.

    Articolele din presa nu respecta din pacate nici unul regulile minime ale jurnalismului. Gal si Horgos sunt departe de aceasta meserie; prin asta insa raul facut de ei celor acuzati (poate pe nedrept) este cu atat mai mare. E socant cum pornesc de la o singura sursa (declaratiile politistilor) si tes in jurul ei o intreaga cabala (o informatie trebuie verificata totusi din minim 3 surse). Pe de alta parte, opiniile politistilor sunt judecate “obiectiv” in vreme ce declaratiile lui Durgheu de exemplu sunt interpretate subiectiv.
    La un examen de jurnalism ar cadea ambii… Ar primi insa cu siguranta cate un loc la “Crisana” anilor 80.

    Reply
  5. Anonim says:
    February 14, 2006 at 8:15 am

    f bine ca-i pedepdeste legea pe cei care fac ilegelitati, dar copii vipurilor nu au lege? ei de ce nu sunt pedepsiti si sunt achitati? doar asta ma deranjeaza

    Reply
  6. Anonim says:
    February 14, 2006 at 8:37 am

    DAR TUTUNUL NU ESTE DROG?

    Reply
  7. Zsozso says:
    February 14, 2006 at 10:08 am

    Itrebarea ar fi de ce fumeaza unii iarba, eu cred ca majoritatea o fac pentru ca este” ceva nepermis”- aici ma refer la majoritatea tinerilor intre 16-19 ani, ceilati fumeza sau beau ceaiuri ma rog ce vor ei sa faca, pentru ca nu gasesc alta solutie de a scapa de realitatea cruda, de lumea in care traim, Romantismul a dat nastere unor persoane de aceeas gen care nu au putut sa accepte lumea lor asa cum era. Fiecare om vrea sa se relaxeze, cateodata sa scapa de lume”get away” -iarba le ajuta pe aceste persoane sa ajunga intro alta dimensiune, unde nu au probleme de genul: sant prea grasa, sant prea slaba, nu am bani, nu am viitor,nu fac sex, tara asta este un rahat, ma plictisesc etc…
    Gasiti o solutie pentru tinerii astia, aratatile ca exista si o alta cale de a se relaxa!!!

    Reply
  8. chili says:
    February 14, 2006 at 10:49 am

    de ce droguri ca tutunul si alcoolul sunt acceptate de societate iar unele sunt respinse si interzise? oare cauzeaza “iarba” mai multi morti si mai multe probleme decat alcoolul? sau tutunul? Culmea…suntem un popor de alcoolici iar noi incercam sa interzicem iarba…

    Reply
  9. Grog Industry says:
    February 14, 2006 at 10:51 am

    Da de ca nu apare in articolu on line si articolasele ale cu legislatia din Olanda si Italia? ka le-am vazut in ziar da nu si aici!

    Reply
  10. Drogica Petrescu says:
    February 14, 2006 at 10:56 am

    Da ba, baietzii astia care tot o datzi cu Olanda si cu legalizarea fanului, de ce naiba nu mergeti sa lucratzi vreo doi-trei ani in Amsterdam, pana evolueaza si legsilatia din Romania? Ce, nu va tzine curelele? Mai bine shedetzi aci sa riscatzi un cazier minune?

    Reply
  11. eu says:
    February 14, 2006 at 12:52 pm

    Oare de ce s-a legalizat tutunul, alcoolul, cofeina? Ghici ghicitoare?!?!….pentru ca totul se invarte in jurul banilor, nu pentru ca ele ar fi mai putin daunatoare organismului uman…!Cineva destul de puternic, cu suficienta influenta in cercurile sus puse, le-a deschis ochii asupra potentialului economic pe care il prezinta utilizarea in masa a acelor substante. De ce pe pacehetele de tigari apare scis: tutunul dauneaza grav sanatatii, fara sa mentioneze exact ce se intampala? pe langa faptul ca afecteaza aparatul respirator, cardiac, endocrin, are efecte clare si demonstrate asupra sistemului nervos, prin mimarea actiunii acetilcolinei(un important neurotransmitator), care activeaza receptorii colinergici localizati nu numai in creier, dar si in muschi, inima si sistemul nervos periferic. Acesti receptori sunt implicati in numeroase functii ale organismului precum: miscarea muschilor, respiratie, ritmul cardiac, invatare, memorie. In acelasi timp nicotina stimuleaza pancreasul sa produca glucoza ceea ce se exprima printr-un nivel ridicat al glicemiei la fumatori. Si asta nu e tot….nicotina intra in legatura cu dopamina(un neurotransmitator produs in centrul sistemului nervos responsabil cu placerea), el fiind responsabil de mecanismul de recompensa-placere al organismului. Asadar ce-ar fi “domnule” Cristian Horgos sa evidentiezi si efectele drogurilor(substantelor psihotrope=substante de origine naturala sau artificiala care sunt capabile sau susceptibile de a modifica activitatea mentala) LEGALE asupra organismului?!? Pe langa acest lucru un jurnalist trebuie sa-si pastreze impartialitatea pentru a se considera un profesionist adevarat! Exista in lume pareri pro si contra in legatura cu consumul cannabisului, exista studii stiintifice care studiaza efectele cannabisului in tratarea glaucomului, sclerozei multiple, distrofie musculara, etc… http://www.medicalmarijuanaprocon.org/?gclid=CN6Bhf7pl4MCFQNeEQod12nCLg ! Parerile sunt impartite, dar exista….iar tu ca si jurnalist care se vrea respectat, ar trebui sa evidentiezi ambele fete ale problemei! Nimeni nu contesta faptul ca la noi in tara, marihuana este considerat un drog de mare risc(?!!?), dar sa nu uitam ca incercam sa intram in Europa(culmea!), dar mai ales incercam sa ne aliniem la niste standarde care presupun in primul rand libertatea de alegere,iar mai apoi dreptul la o gandire libera…Ceea ce faci tu este cenzura(trezeste-te!…au trecut mai bine de 17 ani de cand ne-am obtinut dreptul la informatie libera)!Calci in picioare dreptul fiecaruia dintre noi la accesul la informatie. Nimeni nu va spune vreodata ca tutunul sau cofeina sau alcoolul au efecte pozitive asupra organismului si totusi au fost scoase de sub incidenta legii, tocmai pentru a servi intereselor economice ale unor anumite cercuri de influenta, in privinta cannabisului exista pareri…iar lumea ar trebui sa le stie! Iar marele semn de intrebare care se ridica este: De ce in creierul nostru exista receptori specifici, cannabinoizi pentru preluarea substantei active Delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) din cannabis? A gresit Dumnezeu cand ne-a creat?

    Reply
  12. Anonim says:
    February 14, 2006 at 1:32 pm

    pentru cunoscatori eu=maya

    Reply
  13. Anonim says:
    February 14, 2006 at 1:38 pm

    “Fauna” nu e daunatoare, bine ai zis. Decat daca esti zoofil

    Reply
  14. una says:
    February 14, 2006 at 2:32 pm

    Pentru o mai buna documentare,te-as sfatui sa consulti DEX-ul!De la vegetatie tu ai ajuns la zoofil?!?HAH! Apropos,daca ai ceva cu animalutele,afla ca ele rumega iarba si nu o fumeaza! 😉

    Reply
  15. una says:
    February 14, 2006 at 2:38 pm

    Ai auzit de vorbirea cu subinteles?DECI:atat flora cat si fauna sunt elemente indispensabile vietii,da?Nu stiu ce interpretai daca spuneam la sensul figurat “oxigen“!O sa am grija la formulari,Ciao

    Reply
  16. nume says:
    February 14, 2006 at 3:09 pm

    dej la fauna din lords nu io mai ramas altceva decat alcoolu .. naspa?

    Reply
  17. una says:
    February 14, 2006 at 3:31 pm

    ?

    Reply
  18. una says:
    February 14, 2006 at 5:12 pm

    Atat timp cat nu exista rau,nu exista nici bine!Fiecare om are o alta viziune asupra raului cat si a binelui…Cu aceasta “captura“ de care scrie peste tot,nu se va opri distribuirea sau consumarea hasisului.Sunt oameni care,de exemplu desi cunosc raul din tigari si alcool,continua sa le consume.Cand e vorba de cont propriu,chiar daca acesta presupune a-ti face singur rau,nu ar trebuie sa se aplice legea atat de drastic.Sunt altele mult mai grave,atat de grave incat le e frica sa sara pe ei. Trafic nu se face daca nu exista masa de oameni care sa ceara…

    Reply
  19. Minduras says:
    February 15, 2006 at 4:13 am

    Legalizati odata Canabisul ala,ca deja m/am saturat de atatea polemici.

    Reply
  20. Minduras says:
    February 15, 2006 at 4:24 am

    Cititi acest articol din Cronica Romana martie 2005 http://www.cronicaromana.ro/index.php?art=31392#comm

    Reply
  21. inca un anonim says:
    February 15, 2006 at 1:39 pm

    e in engleza, poate nu o sa inteleaga toata lumea ca si parerea doamnei Georgeta Popescu, dar eu personal ii dau mai multa credibilitate..

    *Lynn Zimmer and John Morgan. Marijuana Myths, Marijuana Facts: A Review of the Scientific Evidence, (New York: The Lindesmith Center, 1997).

    http://www.drugpolicy.org/marijuana/factsmyths/

    ce vreau sa va mai zic, e ca prea mult ne-am gandit ca si o turma, luandu-ne dupa urletele societatii noastre care e destul de ne-educata (daca ma contrazice cineva, e probabil doar un ipocrit) si nimeni nu are nici timp nici bani pt a studia cazul mai bine… ne lasam purtati de opiniile subiective ale unor ziaristi, care sa fim sinceri, inafara de a vinde ziarul, mai multe nu fac (ma refer in special la doamna Gal, care s-a facut de ras cu articolul ei…)

    Nu vreau sa indemn pe nimeni la consumul de cannabis, sau alte droguri… vreau ca fiecare individ sa poata gandi pt el.

    O presupunere: marijuana e interzisa prin lege, tu incerci, pt ca e in firea ta curioasa sa faci asta, nu ti se intampla nimic, din cele ce te-a speriat lumea, si traiesti cu sentimentul de vinovatie ca ai incalcat legea… dar daca legea a gresit la un moment dat? si a exagerat prea mult? cine e sa-l schimbe? pe cine poti tu, simplu cetatean sa convingi, ca defapt nu ai facut rau nimanui… nu poti sa te asemeni cu alti infractori nicicum, si totusi esti pedepsit laolata cu ei… cred ca astea sunt defapt repercusiunile psihologice ce se pot ivi. am fumat marijuana, inca mai traiesc, si vreau sa zic, ca mi-a deschis putin ochii… nu regret, poate maine as face la fel. cum eu va respect viciile voastre, va rog sa nu ma judecati pt ale mele. sau… cer prea mult?

    Reply
  22. Anonim says:
    February 15, 2006 at 1:44 pm

    eu va spun ca de vreo trei ani ,aprooape in fiecare seara fumez un joint, si ma simt mai bine ca oricand!si sunt ferm convins ca nu sunt singurul din Oradea! am prieten care are 30 ani bea zilnic si este un o distrus.imi pare rau ca numa pot semna,politistii nostri ar sarii imediat pt o noua “captura”.in occident,dar chiar si in Ungaria, aceste chestii nu intereseaza pe nimeni.In Franta (conform unui studiu) 30-40% din tineri fumeaza (iarba ,evident) si culmea! nimeni n-are nimic.darla noi infractionalitatea este atat de “scazuta” incat politistii nostrii fraieri nu au de lucru!No comment

    Reply
  23. inca un anonim says:
    February 15, 2006 at 1:46 pm

    http://marijuana-uses.com/

    daca mai e cineva care chiar e interesat sa studieze… inainte de a mai scrie ceva pe aici…

    Reply
  24. Anonim says:
    February 15, 2006 at 1:49 pm

    cunosc personajele (pe unii chiar f bine ) despre care scria presa in articolul despre mare captura,si pot sa va spun ca jumate din ce s-a scris este minciuna si exagerare. si toate astea doar pt tiraj.eu i-as cerceta penal pe toti ziaristii care dezinformeaza (nu neaparat doar in acest caz)

    Reply
  25. Anonim says:
    February 15, 2006 at 4:48 pm

    Traiesc in oradea,am loc de munca de 10 ani,am lucrat si dincolo,fumez iarba de multi multi ani,da daca vine o desteapta experta de thc ca sa ma inchida pt ca fumez o planta si sa imi distruga viata,pai nu stiu…Nu stiu cu ce drept ma condamna,nu poti distruge viata nimanui pentru ca un joint e tare cat 10 tigari de tutun,nu ma poate inchide cu hoti si criminali si pedofili pentru ca ma ameteste.Ceea ce a aparut in presa despre acest subiect denota faptul ca asa numitii experti in domeniu nu prea au ceva serios de aratat inpotriva canabisului,si acuza ceva despre care nu stiu prea multe decat din carti pe care le-au citit din plictiseala.acuz prostia care este deasupra noastra si incearca sa ne zica ce e bine si ce e rau,canabisul de fapt e folosit frecvent in medicina naturista si tredaitionala.Si la urma urmei de ce sa nu am halucinatii daca asta vreau si nu fac la nimeni rau cu asta.Inca nu am furat niciodata sa cumpar de ce am nevoie,si nici nu am facut la nimeni rau,asa ca nu mai fiti atat de disperati incercand sa interziceti ceva ce oricum se intampla si se va intampla mereu,puteti inchide tot orasul,sau mai bine toata tara ca tot se va mai fuma,Si e cea mai mare prostie ca ati distrus viata atator tineri d-le Stamate,puteti sa ranjiti prosteste ca vi-ati facut treaba,da nu stiu care treaba,ca ceea ce e grav va scapa printre degete.

    Reply
  26. stuart says:
    February 15, 2006 at 7:55 pm

    trecerea de la consumul de iarba la heroina e o prostie,nu are de a face una cu alt.Cine dracu a intocmit pagina asta?
    Esti un prost Cristian Horgos,ori doar asa poti sa iti pastrezi cacaciosul de post care iti da dreptul sa scrii mizeriile astea?Desfa acum atomul in patru sa nu iti scape ceva despre atacul nuclear al thc-ului in organism.Prostule

    Reply
  27. Minduras says:
    February 15, 2006 at 10:25 pm

    Acum câţiva ani, am învăţat să fumez doar pentru că ştiam că o să-mi placă mult canabisul. E ca autoerotismul în aşteptarea acuplării.

    Reply
  28. Minduras says:
    February 19, 2006 at 3:09 am

    Tamaia a fost utilizata din cele mai vechi timpuri in ritualuri religioase. Ea are insusirea deosebita, de a favoriza o respiratie profunda, calma si lenta ceea ce induce o stare de spirit propice pentru rugaciune si meditatie.
    In zilele noastre, uleiul de Tamaie vaporizat cu ajutorul candelei este foarte util pentru persoanele cu viata agitata, stresate, coplesite de responsabilitati, orientate mai ales asupra aspectelor materiale ale vietii. Uleiul de Tamaie ii va ajuta pe acestia sa atinga o stare de spirit calma, armonioasa, sa-si reevalueze si sa-si reorganizeze stilul de viata astfel incat sa atinga zone de sensibilitate a sufletului uitate, capabile sa le aduca satisfactie si fericire. http://herbanet.vstore.ca/product_info.php/pName/ulei-volatil-de-tamaie10-ml

    Reply
  29. Minduras says:
    February 19, 2006 at 3:32 am

    Cu ce este mai deosebita aceast SUBSTANTA(tamaia)?Domnilor si Doamnelor se pare ca am descoperit unul dintre cele mai rafinate droguri legale si mai mult de atat ,acesta din urma este acceptat si folosit de majoritatea crestinilor.Cu alte cuvinte numarul “drogatilor” de pe planeta este cu mult mai mare si nu se plange nimeni.Si atunci ma intreb:Cine pe cine judeca?

    Reply
  30. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X