BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Noapte de foc! Două incendii într-o oră, din cauza unor scurtcircuite electrice, în Hidișelu de Sus și Nucet

Noapte de foc! Două incendii într-o oră, din cauza unor scurtcircuite electrice, în Hidișelu de Sus și Nucet

De Maria Oprea
la 6 October 2025 13:41

Noapte de foc! Două incendii într-o oră, din cauza unor scurtcircuite electrice, în Hidișelu de Sus și Nucet

Foto: ISU Bihor
6 October 2025 13:41
Pompierii militari bihoreni au intervenit în noaptea de duminică spre luni, 6 octombrie, pentru stingerea a două incendii provocate, cel mai probabil, de scurtcircuite electrice, în Hidișelu de Sus și Nucet.
Scris de Maria Oprea - Pompierii militari bihoreni au intervenit în noaptea de duminică spre luni, 6 octombrie, pentru stingerea a două incendii provocate, cel mai probabil, de scurtcircuite electrice, în Hidișelu de Sus și Nucet.

Trimite articolul

X

Primul apel a fost înregistrat în dispeceratul ISU Bihor în jurul orei 02:20. Flăcările au cuprins camera centralei termice și acoperișul unei construcții auxiliare dintr-o gospodărie, amenințând să se extindă la locuința principală și la casa vecină, aflată la doar un metru distanță.

Pompierii Gărzii de Pompieri 1 Mai „au acționat cu două autospeciale de lucru cu apă și spumă, timp de aproximativ o oră și 15 minute, pentru stingerea focarelor și protecția clădirilor expuse, reușind să salveze din calea flăcărilor cele două locuințe. Totodată, pompierii au evacuat o butelie, prevenind producerea unei deflagrații”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, locotenent-colonel Camelia Roșca.

În urma incendiului au ars un boiler, o centrală pe lemne, materiale lemnoase și acoperișul anexei, pe circa 50 de metri pătrați.

Două incendii în Hidișelu de Sus și Nucet 06.10.2025; Foto: ISU Bihor

Incendiu la Nucet

La scurt timp, în jurul orei 03:10, pompierii Stației Ștei au fost chemați să intervină la un incendiu izbucnit la o magazie cu pereți din OSB, dintr-o gospodărie din Nucet. Focul a distrus întreaga construcție de aproximativ 45 de metri pătrați, bunurile din interior și o parte din lemnele de foc depozitate în apropiere.

Pompierii „au stins incendiul în aproximativ 25 de minute, după care au continuat să acționeze la fața locului pentru căutarea eventualelor focare ascunse și pentru înlăturarea efectelor negative ale evenimentului, până în jurul orei 05.50”, a precizat sursa de mai sus.

Ambele evenimente au avut drept cauză probabilă un scurtcircuit electric.

Trimite articolul

X
Taguri:
hidiselu de sus ,
incendiu ,
nucet ,
scurtcercuit electrci
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la dimineți reci la temperaturi de 25 de grade: cum va fi vremea în Bihor în următoarele zile
    Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vremea va intra într-un proces de încălzire în Crișana începând din a doua parte a săptămânii, iar temperaturile maxime vor urca până în jurul valorii de 25 de grade Celsius.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 19 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 19 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoț dat în urmărire, obligat să achite Poliției cheltuieli de extrădare de peste 12.000 de lei
    Un bărbat de 39 de ani, din Gepiu, a fost obligat de Judecătoria Salonta să plătească Inspectoratului General al Poliției Române nu mai puțin de 12.225,73 de lei, suma pe care instituția a cheltuit-o pentru a-l aduce pe bihorean din Germania în țară.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se închide circulația între Ștrandul cu Valuri din Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan
    Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR). 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X